Napsali o nás

Jak o tématech spojených s českým předsednictvím v Radě EU a předsednictví samotném referovala světová média? Přečtěte si články, které jsme pro vás vybrali.

  10.6.2009

  Čro 6: Angela Merkelová dnes slíbila Janu Fischerovi podporu v závěru českého předsednictví

  Německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně 9. června českému protějšku Janu Fischerovi slíbila podporu v závěru českého předsednictví EU. Českého premiéra a předsedu Evropské rady ujistila, že mu bude nápomocna například v úsilí o prosazení nových pravidel evropského finančního dohledu. Fischer Merkelové poděkoval za 'vynikající spolupráci' během dosavadního průběhu předsednictví. Kancléřka s Fischerem hovořila o přípravách nadcházejícího summitu EU, který má příští týden jednat v Bruselu o institucionálních i personálních otázkách. Oba šéfové vlád hovořili také o boji proti změnám klimatu s výhledem na globální summit v Kodani. Na něm má být letos vypracována dohoda nahrazující stávající Kjótský protokol se závazky ohledně omezení emisí skleníkových plynů.

  Gazeta Wyborcza: Barroso chce zůstat v čele Evropské komise,
  El País: Borroso chce dalších pět let v čele Komise

  Hlavní evropské deníky, mezi nimi polský Gazeta Wyborcza či španělský El País, píší o tom, že české předsednictví nabízí José Manuelu Barrosovi druhé období na postu předsedy Evropské komise. Bruselská dopisovatelka podotýká, že jeden z úspěchů Barrosa bylo přijetí energeticko-klimatického balíčku a připomíná, že současný předseda Komise nemá žádnou reálnou konkurenci, přestože jeho kandidatura není bez kontroverzí (například evropská strana Zelených jej pravděpodobně nepodpoří).

  Český premiér Jan Fischer, který vyzdvihuje úspěšný mandát J.M. Barrosa a explicitně jej podporuje, se připojil k většině evropských hlav států, které podporují jeho znovujmenování. Mezi nimi jsou i premiéři Británie a Španělska, Gordon Brown a José Luis Rodríguez Zapatero.

  China International online: Barroso se bude snažit o znovujmenování předsedou Evropské komise

  Čínská média se připojila k evropským a informují o tom, že české předsednictví v čele s Janem Fischerem podporuje znovujmenování José Manuela Barrosa jako předsedy Evropské komise. Čínské noviny doplňují, že Barrosovi je 53 let a je zatím jediným známým kandidátem na post předsedy Komise pro nadcházející období.


  8.6.2009

  Frankfurter Allgemeine Zeitung: Své evropské úkoly zvládneme i nyní

  „Červnová Evropská rada bude důkazem toho, že Česká republika dostála svým úkolům“, prohlásil český premiér Jan Fischer v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Předseda Evropské rady zdůraznil, že se EU v rámci příprav Evropské rady zabývá především „institucionálními reformami, irskými zárukami a nominací nového předsedy Evropské komise“. V souvislosti s posledním tématem vyjádřil Jan Fischer podporu stávajícímu předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi, jehož aktivit si váží. Řeč byla i o pokračování procesu ratifikace Lisabonské smlouvy či o plánovaných zahraničních cestách. Český premiér se v rámci příprav na Evropskou radu 18. a 19. června v Bruselu vydá v tomto a příštím týdnu například do Berlína, Stockholmu, Paříže či Londýna. „Nemohu sice navštívit všechna hlavní města, ale budu se všemi svými evropskými kolegy hovořit alespoň po telefonu,“ dodal Jan Fischer.


  1.6.2009

  Frankfurter Allgemeine Zeitung: Stovky vajec na Paroubka

  Přední německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se pozastavuje nad předvolební evropskou kampaní v České republice. Autor zmiňuje „vaječné boje“ na ČSSD, které začaly v Kolíně a vyvrcholily v Praze na Andělu. Uvádí, že tyto iniciativy ostře odsoudil český prezident Václav Klaus a přisoudil to „degeneraci politické kultury“. Sociální demokraté vajíčkové útoky přirovnávají k teroru nacistů proti levici ve Výmarské republice a jejich předseda Jiří Paroubek hovoří o "fašistických metodách". Článek zmiňuje i fakt, že si ČSSD vymohla od premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny zvláštní bezpečnostní opaření. Autor článku se konečně věnuje i příznivcům skupiny „Vejce pro Paroubka v každém městě“, která se objevila na internetovém serveru Facebook a má více než 40 000 příznivců, a soudí, že Jiřímu Paroubkovi mladí Češi neodpustili "brutální policejní zásah", který nařídila jeho vláda na technoparty v roce 2005.

  Süddetusche Zeitung: Volební boj ve vaječném krupobití

  „Šéf sociálních demokratů je symbolem toho, co mladí nepotřebují: průměrnosti“, cituje německý Süddeutsche Zeitung článek v Lidových novinách a pátrá po motivech vaječných útoků na přední lídry české sociální demokracie v předvolební kampani do Evropského parlamentu. Autor článku uvádí, že se mladí Češi na šéfa ČSSD Jiřího Paroubka smluvili na internetu a domnívá se, že jejich hněv vyplývá z toho, že ČSSD shodila vládu uprostřed předsednictví a že se nebrání spolupráci s komunisty, se kterými vládne na krajské úrovni. Článek popisuje, že se na demonstračních transparentech objevují obvinění z populismu či výčitky za policejní brutalitu na technoparty v roce 2005.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace