Ministři životního prostředí EU v Praze diskutovali, jak dojít ke klimatické dohodě v Kodani

Jaká byla zásadní témata druhého dne neformálního zasedání ministrů životního prostředí Evropské unie v Praze.

Vyjednávání o budoucí Kodaňské klimatické dohodě a financování opatření ke snižování skleníkových emisí i k přizpůsobení se dopadům změny klimatu byly dvěma zásadními tématy druhého dne neformálního zasedání ministrů životního prostředí Evropské unie v Praze.

„Dosáhnout v Kodani dohody na ochraně klimatu je naprosto zásadní podmínkou ochrany klimatu i našeho ekonomického rozvoje,“ říká předseda Rady EU pro životní prostředí Martin Bursík. Dnešní diskuse potvrdila, že EU je stále vůdčí silou v mezinárodní klimatické debatě. „Evropští ministři životního prostředí přijeli do Prahy, abychom je informovali, jak jdou jednání kupředu. Je na nás, abychom dále vedli debatu a zajistili úspěch jednání o ambiciózní dohodě v Kodani, kterou naléhavě potřebujeme, chceme-li odvrátit nebezpečné důsledky klimatických změn,“ dodal Bursík.

EU je stále prvním a dosud jediným regionem světa, který přijal ambiciózní sadu opatření vůči klimatickým změnám, stejně jako detailní pozici k budoucí kodaňské klimatické dohodě. České předsednictví vedlo Unii v bilaterálních jednáních s Indii, Japonskem a Spojenými státy, ale také v mnohostranných rozhovorech, naposledy minulý týden v rámci jednání OSN v Bonnu. „Přes aktuální politické problémy v České republice povede předsednictví nadále debatu o této otázce na jednání OSN či G8 v následujících měsících,“ říká Bursík.

Vyjednávání nyní vstupují do kritické fáze. V květnu by měl být na světě první návrh textu Kodaňské dohody. Administrativa USA začíná ve svých pozicích postupovat kupředu. „Očekáváme, že i ostatní brzy ohlásí své redukční cíle,” dodává Bursík. EU vyzývá ostatní rozvinuté i prudce se rozvíjející ekonomiky, aby přišly s ambiciózními cíli. Sama je v takovém případě připravena zavázat se k 30% snížení skleníkových emisí do roku 2020.

„Je naprosto jasné, že prudce se rozvíjející ekonomiky jako Čína, Indie nebo Brazílie budou považovat přechod k nízkouhlíkové ekonomice za příliš náročný, pokud se jim nedostane finanční a technologické podpory od rozvinutého světa, včetně EU, USA, Japonska a dalších zemí,” říká ministr Bursík.

Změny, které musíme udělat, jsou podstatné a stejně tak významný je i rozsah potřebné podpory a finanční spolupráce. Nutné investice budou na konci příštího desetiletí dosahovat desítek miliard dolarů ročně. „Ta čísla mohou vypadat jako velmi vysoká, ale je třeba si uvědomit, že je to jen malý zlomek toho, co běžně vydáváme za ropu,“ poznamenává Martin Bursík. EU má ve své pozici jasno: Nabízíme spravedlivý podíl Unie na financování adaptačních i redukčních opatření jako součást Kodaňské dohody.

„Spolu s ministry financí pokračujeme v práci na detailech toho, co myslíme, že by mohlo znamenat skutečný úspěch prosincových jednání v Kodani. V posledních deseti týdnech svého předsednictví udělá Česká republika maximum pro to, aby nastupující švédské předsednictví mělo na čem stavět,” uzavřel Martin Bursík.

Více informací k zasedání naleznete v kalendáři akcí.


kontakt:

  • Jakub Kašpar, tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí
  • Tel.: +420 267 122 040, GSM: +420 724 175 927, E-mail: jakub.kaspar@mzp.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:32

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace