Český premiér a předseda Evropské rady Mirek Topolánek v Evropském parlamentu

Mirek Topolánek hovořil v Bruselu na společném setkání parlamentů členských zemí o řešení dopadů finanční krize a neformálním summitu EU.

Český premiér a předseda Evropské rady Mirek Topolánek na půdě Evropského parlamentu společně s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem popsal zástupcům národních parlamentů EU přípravy a cíle neformálního summitu, který české předsednictví svolalo na 1. března a který bude věnován naplňování tzv. „plánu obnovy“.

„V první řadě je nutné stabilizovat situaci na mezibankovním trhu. Plně podporuji závěry Ecofinu z 10. února, na němž finanční ministři definovali dva hlavní úkoly: za prvé vyčistit banky od toxických aktiv, která způsobují stále nové a nové problémy, za druhé zajistit, aby banky opět začaly půjčovat peníze, a to jak firmám, tak domácnostem.“ Prohlásil Mirek Topolánek s tím, že banky musejí získat prostor a podmínky pro půjčování firmám, které jsou zdravé, mají nasmlouvané zakázky a mají co vyrábět, ale nesmějí být nuceny k umělému udržování nerentabilní výroby.

Předseda Evropské komise podpořil názor českého premiéra, že protekcionismus může Unii poškodit hned dvakrát: narušením nejmocnějšího nástroje proti krizi, tedy volného trhu, a narušením vzájemné solidarity. „Historie ukazuje, že protekcionismus hospodářské krize ještě prohlubuje, musíme se mu proto ubránit,“ uvedl José Manuel Barroso a dodal, že chce-li EU navrhovat řešení ekonomické a hospodářské krize na globální úrovni, musí být jednotná a své kroky proto koordinovat na úrovni členských států i společných institucí.

Český premiér a předseda Evropské rady pak na závěr v reakci na příspěvky účastníků společného parlamentního setkání poslance vyzval, aby se vyvarovali předvolebního populismu, který by se mohl stát největším rizikem pro budoucí vývoj. „Nelze lidem bez studu tvrdit, že se budou okamžitě mít lépe, než před krizí … rozbíjet evropský projekt svou nedůvěrou,“ řekl Mirek Topolánek.


Celý projev českého premiéra a předsedy Evropské rady Mirka Topolánka pronesený dnes v Evropském parlamentu si přečtěte zde.


Kontakt:

  • Jiří František Potužník, Tiskový mluvčí předsedy vlády ČR pro předsednictví ČR v Radě EU
  • Tel.: +420 224 002 497, GSM: +420 725 818 435
  • E-mail: potuznik.jiri.frantisek@vlada.cz

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:45

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace