České předsednictví dosáhlo shody na ambiciózním textu k dalšímu rozvoji Evropské kosmické politiky

29. května 2009 se v Bruselu konala šestá „Rada pro kosmonautiku", která projednala vztahy mezi inovacemi a kosmickým výzkumem a jejich vliv na konkurenceschopnost Evropy.

Rámcová smlouva mezi evropským společenstvím a ESA z roku 2004 stanovila, že společná zasedání Rady pro kosmonautiku (Space Council) budou pravidelně koordinovat evropskou politiku pro vesmír a navrhovat doporučení, která pak obě instituce závazně přijmou v rámci vlastních procesních pravidel. Dnešní jednání Rady se zaměřilo na tři hlavní body: stimulaci ekonomického růstu prostřednictvím technologií evropského kosmického programu; implementaci programu Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti (GMES) a roli kosmického výzkumu pro rozvoj inovací a konkurenceschopnosti v kontextu s Evropským plánem ekonomické obnovy. Setkání ministrů členských státu Evropské unie odpovědných za kosmickou politiku a Rady Evropské kosmické agentury (ESA) přijalo další politické kroky pro naplnění všech tří bodů.

 „Ráda bych především zdůraznila potenciál, který vesmírná politika má pro inovace, rozvoj nových technologií a tím i posílení evropské ekonomiky. Výzkum vesmíru přináší řadu inovací a moderních technologií, které se téměř okamžitě promítnou do ostatních sektorů ekonomiky. Zvyšují tak hospodářský růst, konkurenceschopnost, a nakonec i zaměstnanost. Dá se říci, že každé euro investované do vesmírné politiky se mnohonásobně vrátí,“ uvedla ministryně Kopicová na tiskové konferenci k Radě pro kosmonautiku.

Česká republika rovněž vyjádřila svůj zájem a připravenost uspořádat konferenci na vysoké úrovni na podzim 2009 v Praze, která se bude zabývat dalšími kroky evropských států v oblasti pronikání člověka do vesmíru.

Evropská komise se v prosinci 2008 usnesla na plánu obnovy pro evropskou ekonomiku a vyzvala členské státy k podpoře inovací, jejichž součástí je i vývoj kosmických technologií a služeb s nimi spojených vyžadujících rozvoj výzkumných infrastruktur, které umožní další zkoumání kosmu. Ústy viceprezidenta Evropské komise Güntera Verheugena, který zároveň zastává post komisaře pro podnikání a průmysl, Komise dnes představila návrh financování počátečního období operačního provozu systému GMES.

Zasedání Rady předsedala Miroslava Kopicová, předsedkyně Rady ministrů pro konkurenceschopnost spolu s italskou ministryní školství a předsedkyní Rady ESA na ministerské úrovni Mariastellou Gelmini.


Kontakt:

  • Tomáš Bouška, tiskový mluvčí MŠMT pro české předsednictví                                                      
  • tel.: +420 257 193 426, GSM: +420 724 374 245; e-mail: tomas.bouska@msmt.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:20

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace