Konference "Digitální zpřístupnění kulturního dědictví"

  • Datum: 26.5.2009 — 26.5.2009
  • Místo: Prague - Czech Republic
  • Kategorie: Konference a semináře
  • Téma: Vzdělávání, mládež a kultura

Dovolte nám pozvat Vás na konferenci Digitální zpřístupnění kulturního dědictví, která se koná dne 26. května 2009 na Vysoké škole ekonomické v Praze  u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. Konferenci pořádá Ministerstvo kultury České republiky jako příspěvek k diskuzi o digitalizaci kulturních materiálů, o  uchování digitálních dat a jejich online zpřístupnění.

Jedním z důležitých současných cílů v oblasti kulturního dědictví je online zpřístupnění sbírek jednotlivých kulturních institucí - knihoven, archivů, muzeí, galerií. Proto Evropa v současné době čelí velké výzvě digitalizovat uložené předměty, ať už to jsou knihy, periodika, rukopisy, zvukové, filmové či obrazové nahrávky, muzejní předměty, archivní materiál nebo dokumentační materiál vypovídající o uskutečněných kulturních představeních a živých vystoupeních.

Tradiční sbírky paměťových institucí představují nesmírně bohatý zdroj informací, avšak jejich zpřístupnění je většinou spjato s fyzickým zpřístupněním originálu, což je významnou překážkou zejména v případě unikátních dokumentů, jako jsou rukopisy a staré a vzácné tisky. Právě proces digitalizace může napomoci k překonání této, především geografické bariéry, a k velmi podstatnému zlepšení přístupu k informačním zdrojům z celého světa.

Přijímáme tuto výzvu, přestože přináší nutnost řešit řadu problémů technologických, kulturních, psychologických, a obzvlášť finančních. Vzájemné sdílení osvědčených zkušeností a nápadů však může výrazně napomoci k řešení těchto úskalí a  vést ke zlepšení kvality naší práce.

Konference Digitální zpřístupnění kulturního dědictví  si klade za cíl  podat komplexnější přehled o koncepci digitalizace v Evropě, o tom, co již bylo učiněno nejen v oblasti  produkce dat, ale také v poskytování online přístupu jednotlivým uživatelům v Evropě i na celém světě. K tomu by měla přispět prezentace Evropské komise o  svých záměrech a aktivitách v této oblasti, prezentace výsledků statistické studie Numeric věnované digitalizaci v Evropě nebo zpráva o pokrocích projektu Europeana jako evropské digitální knihovny, muzea i archivu.

V další části je konference zaměřena na konkrétní příklady – případové studie několika vybraných evropských národních knihoven, které jsou inspirující ukázkou programů či projektů, které dosáhly stabilních pozitivních výsledků. Společně s prezentací velkých projektů jako je francouzská Gallica nebo španělská Digitální knihovna chceme představit vybrané projekty z Rakouska, Litvy, Švédska a České republiky.

Konference tak chce dát prostor pro výměnu  zkušeností mezi  nejdůležitějšími projekty digitalizace vybraných evropských národních knihoven  v kontextu  evropské politické vize, jejímž hlavním praktickým výsledkem je Europeana. 

  • Veškeré informace ke konferenci naleznete na webových stránkách www.diginforum.cz.

Individuální akreditace účastníků

Odkaz na stránky

nahoru | Zpět na výpis | nové hledání

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc květen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.5. - seznam událostí 2.5. - žádná událost 3.5. - seznam událostí
4.5. - seznam událostí 5.5. - seznam událostí 6.5. - seznam událostí 7.5. - seznam událostí 8.5. - seznam událostí 9.5. - seznam událostí 10.5. - seznam událostí
11.5. - seznam událostí 12.5. - seznam událostí 13.5. - seznam událostí 14.5. - seznam událostí 15.5. - seznam událostí 16.5. - seznam událostí 17.5. - seznam událostí
18.5. - seznam událostí 19.5. - seznam událostí 20.5. - seznam událostí 21.5. - seznam událostí 22.5. - seznam událostí 23.5. - seznam událostí 24.5. - seznam událostí
25.5. - seznam událostí 26.5. -  dnešní události 27.5. - seznam událostí 28.5. - seznam událostí 29.5. - seznam událostí 30.5. - seznam událostí 31.5. - seznam událostí

rychlá navigace