Rada ministrů pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy

  • Datum: 18.5.2009 — 19.5.2009
  • Místo: Brusel
  • Kategorie: Rada EU
  • Téma: Všeobecné záležitosti a vnější vztahy

Ministr zahraničí Jan Kohout bude předsedat Radě pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy

Ministr zahraničních věcí ČR a předseda rady ministrů zahraničních věcí EU Jan Kohout bude 18. a 19. května řídit v Bruselu zasedání Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy EU.

Hlavními tématy setkání budou: příprava summitu s Ruskem, situace v Moldavsku, na Srí Lance a v Barmě/Myanmaru. Ministři projednají také aktuální vývoj v Íránu a Gruzii.

Proběhne i společné zasedání ministrů obrany a ministrů zahraničí, a to na téma Bosna a Hercegovina (EUFOR Althea) a Somálsko (Operace Atalanta). Za Českou republiku se zúčastní také ministr obrany Martin Barták.

  • Tisková konference po zasedání GAERC 18. května je předběžně plánována na 15:30, budova Rady EU.

Na setkání ministrů zahraničí EU naváže zasedání ministrů pro rozvoj, které se uskuteční 18. a 19. května. I tuto schůzku bude řídit ministr Jan Kohout. Hlavní témata budou: jarní  balíček – podpora rozvojových zemí během krize, transatlantická spolupráce v oblasti rozvoje, dohody o ekonomickém partnerství EPA’s – aktuální stav, demokratické vládnutí – politický dialog.

  • Tisková konference se uskuteční 19. května ve 13:00 v budově Rady EU.

Na okraj GAERC se ministr zahraničí ČR Jan Kohout zúčastní ještě 47. setkání Asociační rady EU –  Turecko.

  • Tisková konference: 17:00, budova Rady EU.

Jednání ministrů obrany

Dne 18. května 2009 se v Bruselu uskuteční zasedání Rady EU pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy (GAERC) s účastí ministrů obrany.

Zasedání ministrů obrany EU, které bude za české předsednictví řídit ministr obrany Martin Barták, bude rozděleno do čtyř částí. Těmi budou zasedání Řídícího výboru Evropské obranné agentury (EDA) na úrovni ministrů obrany, samostatné zasedání ministrů obrany, společné zasedání s ministry zahraničních věcí a pracovní oběd ministrů obrany.

Zasedání Řídícího výboru EDA se bude zabývat aktuálními i plánovanými projekty EDA na podporu rozvoje obranných kapacit EU.

Hlavními tématy samostatného zasedání ministrů obrany budou vojenské operace EU (ALTHEA v Bosně a Hercegovině, první námořní operace EU ATALANTA zaměřená na boj proti pirátství v pobřežních vodách Somálska a operace EUFOR TCHAD/RCA v Čadu a Středoafrické republice, která byla k 15. březnu 2009 předána pod velení OSN (MINURCAT II) a rozvoj vojenských schopností EU (plán rozvoje schopností, katalog sil, ERASMUS).

V rámci pracovního oběda se ministři obrany budou věnovat spolupráci EU se svými strategickými partnery (NATO, OSN, Africká unie).

Společné zasedání ministrů obrany s ministry zahraničních věcí bude věnováno hodnocení aktuální situace v Bosně a Hercegovině a v Somálsku a možnostem jejího budoucího vývoje z pohledu další angažovanosti EU vůči těmto zemím.

Program zasedání GAERC počítá rovněž se zasedáním Trojky EU (současné a následující předsednictví, Generální sekretariát Rady EU a Evropská komise) s ministry obrany evropských členských států NATO, které nejsou členy EU (NEEA/Non EU European Allies - Albánie, Norsko, Turecko, Island ) a ministry obrany kandidátských zemí EU (Chorvatsko, FYROM).

 

Fotogalerie

Přílohy

nahoru | Zpět na výpis | nové hledání

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc květen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.5. - seznam událostí 2.5. - žádná událost 3.5. - seznam událostí
4.5. - seznam událostí 5.5. - seznam událostí 6.5. - seznam událostí 7.5. - seznam událostí 8.5. - seznam událostí 9.5. - seznam událostí 10.5. - seznam událostí
11.5. - seznam událostí 12.5. - seznam událostí 13.5. - seznam událostí 14.5. - seznam událostí 15.5. - seznam událostí 16.5. - seznam událostí 17.5. - seznam událostí
18.5. -  dnešní události 19.5. - seznam událostí 20.5. - seznam událostí 21.5. - seznam událostí 22.5. - seznam událostí 23.5. - seznam událostí 24.5. - seznam událostí
25.5. - seznam událostí 26.5. - seznam událostí 27.5. - seznam událostí 28.5. - seznam událostí 29.5. - seznam událostí 30.5. - seznam událostí 31.5. - seznam událostí

rychlá navigace