Mimořádné zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku

  • Datum: 12.1.2009 — 12.1.2009
  • Místo: Brusel
  • Kategorie: Rada EU
  • Téma: Doprava, telekomunikace a energetika

Ministři EU ocenili kroky českého předsednictví pro obnovu dodávek plynu

Vzhledem k současné situaci, jež byla zapříčiněna přerušením dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu, bylo dnes v Bruselu svoláno mimořádné zasedání Rady pro energetiku, jíž předsedá český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Rada zhodnotila situaci ohledně dodávek plynu v zasažených státech EU a ocenila domácí a solidární opatření, která napomohla zmírnit dopad na evropské občany i na národní hospodářství. Rada naléhala na obě strany, aby okamžitě obnovily dodávky plynu do EU. Přerušení dodávek do EU zapříčinilo rozsáhlé ekonomické škody a utrpení občanů EU a okolních států.

„Situace v postižených státech EU je vážná. Rada vyzvala k okamžitému obnovení dodávek plynu do EU přes Ukrajinu. Obnovení dodávek plynu povede ke znovunastolení důvěryhodnosti obou stran,“ uvedl ministr Martin Říman po zasedání Rady.

Rada také ocenila ustanovení odborné monitorovací skupiny a bude dále sledovat informace, které pozorovatelé poskytnou. „Nyní by už nemělo nic stát v cestě urychlenému obnovení dodávek plynu do EU. Dodávky zemního plynu by měly být obnoveny do úterý 08:00 SEČ času,’ řekl ministr.

Rada se dále shodla na tom, že je třeba posílit energetickou politiku ve členských státech i na úrovni Společenství, aby EU byla schopna se vyrovnat s jakýmkoliv případným přerušením dodávek v budoucnosti. V tomto ohledu se Rada shodla na nutnosti rozvinout a posílit střednědobá a dlouhodobá opatření pro větší energetickou bezpečnost Evropské unie. Tato opatření by se měla zakládat na pěti prioritách, kterými jsou transparentnost toků plynu, poptávka a skladování, opatření v rámci solidarity, posílení propojení mezi členskými státy a větší diverzifikace přepravních cest a zdrojů.

Rada vyzvala Evropskou komisi, aby spolu s postiženými státy identifikovala hospodářské a sociální dopady krize a vypracovala plán odpovídajících opatření, včetně státní podpory, na pomoc těchto členských států.

Rada zhodnotí situaci a dosažený pokrok a rozhodne o dalších konkrétních středně- a dlouhodobých opatřeních, s nimiž se počítá ve 2. Strategickém energetickém přehledu i v závěrech Rady. Na příštím zasedání Rady v únoru představí Evropská komise zprávu o pokroku, aby se jarní Evropská rada mohla dohodnout na nezbytných krocích pro energetickou bezpečnost.


Kontakt:

  • Tomáš Bartovský, mluvčí  Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky                      
  • tel.: +420 224 853 311, GSM: +420 602 508 328; e-mail: bartovsky@mpo.cz

Přílohy

nahoru | Zpět na výpis | nové hledání

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc leden 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.1. - seznam událostí 2.1. - žádná událost 3.1. - žádná událost 4.1. - seznam událostí
5.1. - seznam událostí 6.1. - seznam událostí 7.1. - seznam událostí 8.1. - seznam událostí 9.1. - seznam událostí 10.1. - seznam událostí 11.1. - žádná událost
12.1. -  dnešní události 13.1. - seznam událostí 14.1. - seznam událostí 15.1. - seznam událostí 16.1. - seznam událostí 17.1. - žádná událost 18.1. - seznam událostí
19.1. - seznam událostí 20.1. - seznam událostí 21.1. - seznam událostí 22.1. - seznam událostí 23.1. - seznam událostí 24.1. - seznam událostí 25.1. - seznam událostí
26.1. - seznam událostí 27.1. - seznam událostí 28.1. - seznam událostí 29.1. - seznam událostí 30.1. - seznam událostí 31.1. - seznam událostí

rychlá navigace