Napsali o nás

Jak o tématech spojených s českým předsednictvím v Radě EU a předsednictví samotném referovala světová média? Přečtěte si články, které jsme pro vás vybrali.

  20.5.2009

  AFP: Český premiér chce zakázat extrémně pravicovou stranu

  "Boj s extremismem všeho druhu je součástí práce mého kabinetu a můžete očekávat, že v této oblasti zaujmeme silný postoj. Já osobně jsem extremismem velmi rozrušený. Je to pro mě nepřijatelné,“ prohlásil v rozhovoru pro AFP český premiér Jan Fischer. Dodal také , že posilování extremismu v České republice „nesmíme zanedbat ani na politické úrovni, ani na úrovni občanské společnosti. Lidé se o to musí zajímat a nesmí jen poslouchat jednoduché instrukce… všichni víme jak to končí.“
  Autor článku připomíná, že po vysílání rasistického klipu Národní strany v České televizi Jan Fischer požádal ministra vnitra Martina Pecinu, aby okamžitě jednal a cituje zmíněného ministra, který ve webovém rozhovoru prohlásil, že „pravděpodobně navrhne rozpuštění této strany“.


  18.5.2009

  Le Figaro: Různé důvody euroskepticismu

  V kontextu blížících se voleb do Evropského parlamentu zveřejnil francouzský konzervativní deník Le Figaro výsledky průzkumu mapujícího nálady ve všech členských zemích EU. Hlavní otázka, který byla respondentům kladena, se soustředila na to, zda podle občanů Evropská unie v kontextu současné globalizace představuje výhodu či hrozbu. Z průzkumu vyplývá, že obyvatelé České republiky byli jedni z nejvíce optimistických. 67 % dotázaných uvedlo, že vnímají EU jako výhodu, na rozdíl od Slováků, kteří takovou odpověď zvolili pouze ve 45 % případů. Z průzkumu podle autora vyplývá, že si nelze vystačit pouze s geografickým argumentem pro měření euroskepticismu v té které evropské zemi.


  14.5.2009

  Le Monde: EU se vrací k projektu plynovodu Nabucco, aby obešla Rusko


  Francouzský deník Le Monde otiskl politickou analýzu přední francouzské politické novinářky Natalie Nougayredové o pražskému summitu Jižního koridoru. Autorka summit označuje za úspěšný z několika hledisek. České předsednictví, jehož prioritou je energetická bezpečnost, se pokouší protlačit projekt „Jižního koridoru“ spojující Evropu s plynovými nalezišti Kaspického moře. Podle evropských diplomatů se zdá, že tomuto projektu je nejvíce nakloněn Turkmenistán. Podle experta z pařížské Mezinárodní energetické agentury je též důležité, že se pro projekt podařilo získat Ázerbajdžán – kontrola nad jeho zásobami je totiž pro Moskvu posledním krokem k ovládnutí energetického potenciálu Kaspického moře. Na summitu byl mimo jiné pět měsíců po rusko-ukrajinské plynové krizi obnoven projekt plynovodu Nabucco, který se má vyhnout Rusku a jež je předmětem mnoha diplomatických bitev.


  Le Figaro: Klaus upouští od předsedání Evropské rady

  Francouzský konzervativní deník Le Figaro přinesl tolik očekávanou zprávu o tom, kdo povede červnovou Evropskou radu. Informuje o dohodě mezi Pražským hradem a Úřadem vlády, podle níž Radu povede hlava exekutivy, tedy premiér Jan Fischer.

  Luc Rosezweig, bývalý editor francouzského deníku Le Monde, v článku pro týdeník Reflex: „Češi, děkujeme!“

  „Češi přišli ke kormidlu EU v bouřlivé době: byla tu světová ekonomická krize, příchod nového amerického prezidenta, operace „Lité olovo“ v Gaze a další konflikty. Buldoci z Komise a několik rozhněvaných zemí, včetně Francie, donekonečna opakují, že Česká republika na jejich řešení nebyla připravena. Nejenže prý mají Češi za prezidenta zuřivého eurofoba Václava Klause, ale způsobili si uprostřed předsednického mandátu pěknou vládní krizi. A to není vše: namísto aby se chovali po vzoru předsedajících Slovinců, kteří se ani nepoškrábali na hlavě, aniž by o to požádali Paříž, měli dokonce tu drzost využít svého předsednictví k zúročení svých postojů. (…)

  Chování českého předsednictví během nedávné konference OSN o lidských právech ve stylu “absurditou vám předvedu nadutou směšnost situace” (tedy oblíbený způsob jednání dobrého vojáka Švejka) bylo rovněž příkladné. (…)

  Takové barokní předsednictví bylo tedy požehnáním: ještě nikdy jsme neměli možnost vidět Evropskou unii fungovat s takovou transparencí. Češi, děkujeme!”


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace