Napsali o nás

Jak o tématech spojených s českým předsednictvím v Radě EU a předsednictví samotném referovala světová média? Přečtěte si články, které jsme pro vás vybrali.

  13.5.2009

  Die Süddeutsche Zeitung: Naším cílem je odstranit škody

  „Je nám známo, že existují pochyby, zda efektivně dokončíme české předsednictví. Cílem naší vlády v čele s Janem Fischerem je odstranit vzniklé škody,“ prohlásil český ministr zahraničí Jan Kohout v rozhovoru pro významný německý deník Die Süddeutsche Zeitung. Jan Kohout dále hovořil o Lisabonské smlouvě, o novém referendu v Irsku či o českém prezidentovi Václavu Klausovi.


  Sme: Fischer už vládne Evropě. Ta mu věří

  Slovenský deník Sme otiskl článek, v němž informuje o tom, že nový předseda české vlády Jan Fischer na své první zahraniční cestě zavítal do Bruselu, kde byl i díky své podpoře Lisabonské smlouvy pozitivně přijat, přestože mu „chybí zkušenosti v politice“.


  12.5.2009

  The Miami Herald: EU se pošťuchuje s Kubou o lidských právech

  „Kuba nezadržuje žádné politické vězně,“ řekl kubánský ministr zahraničí svému českému protějšku Janu Kohoutovi. O jejich setkání informuje americký deník The Miami Herald. „Dosáhli jsme shody v oblasti klimatických změn či v otázce reformy Organizace spojených národů, nikoliv však v oblasti lidských práv,“ shrnul výměnu názorů český ministr zahraničí.


  7.5.2009

  Agentura Xinhua: Český senát ratifikoval Lisabonskou smlouvu (Czech senate approves Lisbon Treaty)

  Čínská média zaznamenala ratifikaci Lisabonské smlouvy senátem České republiky. Agentura Xinhua zmiňuje řeč Mirka Topolánka před zahájením hlasování, kritiku ratifikace smlouvy prezidenta Klause, podporu Lisabonské smlouvy nastupujícího premiéra Jana Fischera i spokojenost nad výsledkem hlasování předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa.

  Die Presse: Evropská reformní smlouva zdolala důležitou překážku v ČR

  Rakouský deník otiskl článek o napětí, se kterým celá Evropa sledovala hlasování českého Senátu o Lisabonské smlouvě, který ji potřebnou většinou schválil. Autor poznamenává, že vše nyní leží v rukou prezidenta republiky Václava Klause. Cituje také senátora Jiřího Dienstbiera, který uvedl, že podpis Lisabonské smlouvy “nemůže již Klaus ignorovat“. Podle Dienstbiera se musí „Česká republika přestat chovat provincionálně a přestat Evropu označovat slovem "oni". Evropa jsme my.“ Die Presse podotýká, že v konečném účtování znamená schválení Lisabonské smlouvy vítězství Mirka Topolánka v posledních dnech jeho úřadování. 


  Svenska Dagbladet: České ano Lisabonské smlouvě

  Švédský tisk píše, že po schválení „překvapivou většinou“ Lisabonské smlouvy si Evropská komise a Švédsko v čele s premiérem Fredrikem Reinfeldtem oddechli. Podle něj tento krok ulehčí švédské předsednictví v Radě EU.


  Magyar Nemzet: České senátní ano na EU smlouvu

  „Lisabonská smlouva poněkud ztěžuje prosazování národních zájmů, odmítnutí smlouvy by to ale znemožnilo úplně“, cituje maďarský Magyar Nemzet z vystoupení Mirka Topolánka před českými senátory, které varoval i před „silami, které se snaží Evropu rozdělit“ a před náručí Moskvy. Mirek Topolánek poukázal i na to, že ostudně a za neskrývané radosti Kremlu byla uprostřed předsednictví shozena jeho vláda, a případné odmítnutí smlouvy by vedlo k dalšímu oslabením kreditu České republiky. Senát přesvědčivou většinu Lisabonskou smlouvu ratifikoval.


  Financial Times:
  Čeští senátoři podpořili evropskou smlouvu

  Financial Times otiskl článek, v němž vítá rozhodnutí českých senátorů, ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Autor Tony Barber píše, že přesvědčivá většina 54-20 přinesla velké „oddechnutí pro evropské lídry, kteří se již deset let snaží reformovat rozhodovací procesy tak, aby uspokojili všechny“. Zároveň lituje, že prezident Václav Klaus, který by svým podpisem dokončil ratifikaci smlouvy, prohlásil, že „to v tuto chvíli není aktuální“.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace